استقبال کامیون‌داران از طرح نوسازی دولتبه منشا «رادان موتور​» به گفته از تسنیم،احمد کریمی اظهار کرد:‌ طرح نوسازی کامیون‌های فرسوده از طریق واردات کامیون‌های دست دوم مورد پذیرفتن و تایید ماست، اما روش اجرای این طرح یک سری ابهامات دارد.

وی با بیان این‌که ایرادات طرح نوسازی کار را فوق‌العاده سخت و احتمالاً با شکست مواجه خواهد کرد، تمدید داد: با اعلام کارگروه نوسازی شرکت راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای دارندگان ناوگان با عمر بالای ۴۰ سال در اولویت نوسازی قرار دارند.

وی بیان کرد: از سوی دیگر بحث ثبت‌اسم هم که آن را اعلام کرده‌اند در واقع ثبت‌اسم متقاضیان واردات کامیون‌های دست دوم است. یعنی شرکت‌های خودروسازی، شرکت‌های واردکننده، شرکت‌های حمل‌ونقل و شرکت‌های دارای مجوز از وزارت صنعت و دارندگان کامیون‌های فرسوده می‌توانند برای واردات ثبت‌اسم کنند.

دبیر کانون کامیون‌داران کانتری گفت: وقتی قرار است تسهیلاتی از سوی دولت پرداخت شود، تقریباً ۱۰۰ درصد ناوگان فرسوده در اختیار تیم چهارم (دارندگان کامیون‌های فرسوده) قرار دارد. این تیم توان این‌که علاوه  بر اقساط کامیون، بتوانند رقم ۴۰ تا ۴۵ هزار یورو را ندارند.

کریمی بیان کرد:‌ بنابراین عملا وقتی ارفاقی برای این مسئله دیده نشده است، امکان عملیاتی شدن این واردات توسط دارندگان کامیون فرسوده وجود ندارد. دولت برای یکبار هم که شده برای بحث نوسازی ناوگان باری باید قیمت کند. نباید طرحی را اعلام کنند که جنبه نمایشی داشته باشد؛‌چنین طرح‌هایی نه تکی تاثیری در بازار نخواهد داشت،‌بلکه ممکن است اثر معکوسی را هم به دنبال داشته باشد.

وی تاکید کرد:‌ شاید در زمان ثبت‌اسم و اعلام طرح واردات کامیون‌ دست‌دوم مقداری در قیمت‌ها تاثیرگذار باشد، اما وقتی طرح به نتیجه نمی‌رسد و خروجی مناسبی ندارد قطعاً به نوعی به افزایش قیمت‌ها دامن می‌زند.

وی اظهار کرد: بحث واردات کامیون‌های فرسوده نباید به شرکت‌های خودروساز محدود باشد،‌ طرح نوسازی کامیون‌های فرسوده طرح بزرگی است ولی حتما باید برای دارندگان کامیون فرسوده تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته شود.

وی گفت: شرکت‌های خودروسازی یا سرمایه‌گذاری می‌توانند از طریق لیزینگ یا طریق منابع بانکی تسهیلات را در اختیار قرار دهند؛ اما اولاً این کار غیرممکن است و ثانیاً کارمزد و سودی که قرار است گرفتن شود، چه میزانی است.

دبیر کانون کامیون‌داران اضافه کرد: این مسئله نوسازی ناوگان را با ابهام مواجه کرده است. از سوی دیگر باید به این نکته توجه شود وقتی ناوگان نوسازی می‌شود باید باری باشد تا حمل شده و کامیون‌دار بتواند اقساط کامیون وارداتی را پرداخت کند. در طرحی که شرکت راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اعلام کرده بر توسعه و نوسازی ناوگان تاکید شده است.

کریمی بیان داد: در طرح شرکت راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای برای نوسازی کامیون‌های فرسوده، اعلام شده با گواهی اسقاط، ۲۵ درصد گمرکی واردات کامیون دست دوم بخشوده می‌شود. یعنی اگر کسی این گواهی را راه نمودن نکند مشمول تخفیف ۲۵ درصدی نشده و عملاً نوسازی ناوگانی نیز صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: به‌عنوان مثل اگر یک کامیون دست دوم ۴۰ هزار یورو باشد، ۱۰ هزار یورو آن گمرکی است که با گواهی اسقاط ۲۵ درصد آن بخشیده می شود. ۱۰ هزار یورو حدود ۲۰۰ میلیون تومن است و ۲۵ درصد آن ۵۰ میلیون تومن می‌شود، این در حالی است که یک کامیون فرسوده الان قیمتی بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومن دارد.

وی با تاکید بر این‌که برنامه‌ریزی و منطق عملیاتی درستی پشت برنامه نوسازی کامیون‌های فرسوده وجود ندارد، اظهار کرد: کامیون‌داران چهارشنبه گذشته فقط یک جلسه با باس شرکت راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در رابطه با نوسازی ناوگان داشتند که ای کاش چنین جلساتی بیشتر برگزار می‌شد. به هر حال شنیدن نظر تشکل‌های صنفی باید خیلی زودتر انجام و در این‌صورت یک قصد صحیح و عملیاتی اتخاذ می‌شد.

وی گفت: با اصل نوسازی ناوگان فرسوده از طریق واردات کامیون‌های دست دوم موافقیم، اما باید دولت در سطح گسترده این کار را انجام دهد. معتقدیم دولت یکبار برای همیشه باید رقمی را از صندوق ذخیره ارزی به این امر اختصاص دهد و ناوگان باری کانتری نوسازی شود. با این اقدام و صرفه‌جویی ناشی از مصرف سوخت، قیمت صرف شده در مدت کوتاهی به خزانه باز می‌‌گردد.