تیم ارزی واردات تایرهای سواری به منابع صادرات پتروشیمی تغییر کردبه منشا «رادان موتور»،وزارت صمت که چندی پیش رأی به  تغییر تیم ارزی واردات تایرهای سواری از نیمایی به منابع حاصل از پیمان صادراتی داده بود، در آخرین قصد خود ارز تخصیصی به لاستیک را به تیم ۲۱کالایی بازگرداند. 
به منشا روزنامه ‌«دنیای‌خودرو» بر اساس نامه‌ای که در هشتم‌تیرماه به امضای محمدرضا کلامی، سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت و دبیر کارگروه ست بازاررسیده است،‌ از این پس تجار واردکننده تایرهای سواری می‌توانند برای خریدهای خارجی خود از ارز نیمایی حاصل از صادرات پتروشیمی‌ها استفاده کنند. 
تصمیمی که می‌تواند درپی انجام کار کارشناسی مبتنی‌بر نیاز بازاربه واردات این تیم از تایرها به‌دلیل ناتوانی تایرسازان در تامین صددرصدی نیاز بازار باشد. براساس این نامه که خطاب به مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت و مدیرکل دفتر امور امور خدمات بازرگانی ارسال شده است، ‌ارز تایرهای سواری از تیم ۲۳به تیم ۲۱تغییر یافته است و تجار به جای پیدا کردن صادرکنندگان با پیمان صادراتی می‌توانند از منابع ارز نیمایی حاصل از صادرات پتروشیمی‌ها استفاده کنند. در این ابلاغیه چهار ردیف تعرفه مشمول این قصد می‌شوند. ردیف تعرفه‌های ۴۰۱۱۱۰۱۰،‌۴۰۱۱۱۰۲۰،‌۴۰۱۱۱۰۳۰و ۴۰۱۱۱۰۹۰می‌توانند ارز نیمایی را با قیمت حدودی ۱۷هزارتومان  به ازای هر دلار خریداری کنند. 
اما این قصد  با تمام مزایایی که دارد، چالش جدیدی را پیش روی تجار لاستیک قرار خواهد داد. به‌گفته فعالان این بازار ‌اگرچه تایرهای سواری می‌توانند مانند تایرهای سنگین از ارز حاصل از منابع صادرات پتروشیمی‌ها استفاده کنند و از خرید ارز با قیمت‌های بالاتر معاف شده‌اند ‌اما کمبود چنین منابع ارزی در کانتری می‌تواند واردات لاستیک سواری را با چالش تامین ارز مواجه کند. به‌طوری‌که تجار در خوشبینانه‌ترین حالت درصورت در دسترس نبودن ارز نیمایی پتروشیمی‌ها، ‌مجبور به مراجعه به صرافی‌ها و خرید ارز با قیمت بالاتر هستند. در چنین شرایطی قیمت تمام‌شده تایر برای تجار گران‌تر تمام می‌شود و واردکنندگان رسمی تایر سواری به کانتری، هنگام فروش و قیمت‌گذاری کالای خود و همچنین اعلام آن به شرکت حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با مشکل مواجه خواهند شد. در صورت مشخص شدن این مسئله باید تایر سواری نیز مانند محصولات باری-اتوبوسی جزو کالاهای استراتژیک کانتری محسوب شود زیرا نقش مهمی در قیمت‌های سبد خانوار برعهده دارد،‌ بنابراین بانک مرکزی تخصیص ارز به واجدان  شرایط را در اولویت خود قرار دهد تا در آینده کانتری با کمبود لاستیک سواری و تبعات ناشی ‌از  آن روبه‌رو نشود.